АКТИВНОСТИ

Српскиот писател и новинар Марко Видојковиќ мета на смртни закани

Марко Видојковиќ, српски новинар, писател и тв водител на „Добриот, лошиот и грдиот“, на 20 јуни ...

Српскиот писател и новинар Марко Видојковиќ мета на смртни закани

Вербални напади и закани по живот кон босанските и црногорските новинари

Во изминатите неколку дена, во Босна и Херцеговина се случија два сериозни случаи на загрозување на ...

Вербални напади и закани по живот кон босанските и црногорските новинари

Парламентот со еден потег може да ја загрози слободата на медиумите во Албанија

Собранискиот комитет за образование и медиуми на состанокот на 24.05.2021 година, по завршувањето на 5-годишниот мандат ...

Парламентот со еден потег може да ја загрози слободата на медиумите во Албанија

Државен притисок и физички напад врз албански новинари

Во изминатите неколку дена имаше два сериозни случаи на закани по слободата на новинарството во Албанија. ...

Државен притисок и физички напад врз албански новинари

Српскиот новинар Дашко Милиновиќ нападнат со метални шипки

Вчера, утрото околу 6 часот и 45 минути во Нови Сад две млади лица го нападнале ...

Српскиот новинар Дашко Милиновиќ нападнат со метални шипки

„SafeJournalists“: Судот го осуди истражувачкиот новинар Јово Мартиновиќ

„SafeJournalists“ мрежата изразува загриженост за одлуката на Апелацискиот суд во Црна Гора за изрекување казна за ...

„SafeJournalists“: Судот го осуди истражувачкиот новинар Јово Мартиновиќ

„SafeJournalists“: Радио Ријека е под бран закани и навреди заради една песна

Радио Ријека од Ријека беше под бран закани и навреди по 25 март 2021 година, само ...

„SafeJournalists“: Радио Ријека е под бран закани и навреди заради една песна

SafeJournalists: Маскирани лица му ги искршија забите на новинар од Приштина

Мрежата „SafeJournalists“ остро го осудува физичкиот напад врз новинарот Висар Дуриќи во Приштина. На 25.02.2021 година, ...

SafeJournalists: Маскирани лица му ги искршија забите на новинар од Приштина

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Судско-медиумскиот совет и ЗНМ

Денеска во просториите на ЗНМ претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски и претседателот на Здружението на судии ...

Потпишан Меморандум за соработка помеѓу Судско-медиумскиот совет и ЗНМ

Чадиковски на средба со евроамбасадорот Гер

Зголемениот број на напади врз новинари, потребата од поширок консензус во начинот на избор на телата ...

Чадиковски на средба со евроамбасадорот Гер

SafeJournalists: Новинар на РТРС вербално нападнат од српскиот политичар Шешељ

Мрежата „SafeJournalists“ остро го осудува нападот на српскиот политичар Воислав Шешељ врз новинарката на Радио Телевизија ...

SafeJournalists: Новинар на РТРС вербално нападнат од српскиот политичар Шешељ

AНАЛИЗА: КАКО ЗАКОНОТ ЗА АВТОРСКО ПРАВО ВЛИЈАЕ ВРЗ РАБОТАТА НА МЕДИУМСКИТЕ РАБОТНИЦИ

Во насока на подобрување на состојбите и унапредување на регулативата во РСМ, Здружението на новинарите на ...

AНАЛИЗА: КАКО ЗАКОНОТ ЗА АВТОРСКО ПРАВО ВЛИЈАЕ ВРЗ РАБОТАТА НА МЕДИУМСКИТЕ РАБОТНИЦИ

„SafeJournalists“: Војислав Милованчевиќ доби закани со смрт после написот кој се однесуваше на случајот со силување на Православниот Богословски факултет

Војислав Милованчевиќ, новинар на српскиот портал nova.rs, добил навредливи и заканувачки пораки од неколку анонимни профили ...

„SafeJournalists“: Војислав Милованчевиќ доби закани со смрт после написот кој се однесуваше на случајот со силување на Православниот Богословски факултет

„SafeJournalists“: Зинаида Џелиловиќ добива закани од високиот експерт за човекови права во БиХ

Зинаида Џелиловиќ добива директни закани од Аднан Чакаловиќ, висок стручен соработник на Секторот за бегалци и ...

„SafeJournalists“: Зинаида Џелиловиќ добива закани од високиот експерт за човекови права во БиХ

„SafeJournalists“: Косовскиот новинар Сила, нападнат сред бел ден

Косовскиот новинар Валон Сила бил нападнат од човек кој го замолил повеќе да не го прикажува ...

„SafeJournalists“: Косовскиот новинар Сила, нападнат сред бел ден

„SafeJournalists“: Смртни закани за новинарите на „Независне новине“ во БиХ

Откако доби смртни закани, главната уредничка на „Независне новине“ Сандра Гојковиќ-Арбутина е загрижена дека државата повторно ...

„SafeJournalists“: Смртни закани за новинарите на „Независне новине“ во БиХ
Извор на фотографијата - http://nuns.rs/

SafeJournalists: Притворања и злоупотреба на човековите права на новинарите во Албанија се неприфатливи

Двајца новинари беа приведени од страна на полицијата при известување од уличните протести предизвикани од полициското ...

SafeJournalists: Притворања и злоупотреба на човековите права на новинарите во Албанија се неприфатливи

Мрежата на „SafeJournalists” во Западен Балкан загрижена за постојаните притисоци против медиумите во Албанија

Во изминатите недели, неколку случаи ја загрозуваа независната работа на новинарите во Албанија преку зголемување на ...

Мрежата на „SafeJournalists” во Западен Балкан загрижена за постојаните притисоци против медиумите во Албанија

SafeJournalists: Хрватски новинар на мета на српските медиуми и поранешниот шеф на српска паравоена единица „Бели орли“

Ања Кожул, новинарка од неделникот „Новости“, хрватски и српски јазик објавен од Српскиот национален совет (СНС) ...

SafeJournalists: Хрватски новинар на мета на српските медиуми и поранешниот шеф на српска паравоена единица „Бели орли“

SafeJournalists: Непознати мажи се заканија со убиство на новинари во Хрватска

Незадоволни од пишувањето на Слободна Далмација и порталот „задарски.хр“, двајца средовечни мажи влегоа во просториите на ...

SafeJournalists: Непознати мажи се заканија со убиство на новинари во Хрватска

SafeJournalists: Србија – Влезот од домот на новинар исцртан со неонацистички симболи и говор на омраза

Со Неонацистички симболи и пораки со говор на омраза исцртани врз влезната врата на новинарот Динко Грухоњиќ во Нови Сад, Србија. Инцидентот е предизвикан по објавувањето напис за графити со слична содржина што се појавија во градот.  Во текот на ноќта на 23 и 24 ноември 2020, графити полни со националистички говор на омраза беа исцртани на влезот во зградата каде што Динко Грухоњиќ, новинар и директор на програмата на Независното здружение на новинари од Војводина. Влезот, вклучително и зидните и стаклените врати, беше покриен со пораки со употреба на погрдни изрази „Усташу ова не е твој град, ниту твоја земја“ и друга навредлива содржина со нео-нацистички симболи свастика и келтски крстови. На еден графит беше напишано „Ратко Младиќ Српски Херој“.   Инцидентот содржи елементи на кривично дело како што се инциденти, национална, расна и религиозна фанатизам и дискриминација ја загрозува безбедноста на Динко Грухоњиќ и неговото семејство. Тоа се случи неколку дена откако Грухоњиќ објави напис „Нови Сад – национал-шовинистичка провинција што слави геноцид?“ што ја анализира проблематичната содржина на графитите што се појавуваат во Нови Сад.  Случајот бил пријавен во полиција и јавен обвинител како напад врз новинар поради работата на Грухоњиќ. Полицијата реагираше навремено и започна истрага. Сторителите сè уште не се познати.  Ова не е прв пат мета да биде  Грухоњиќ. Во моментов има голем број кривични случаи пред јавниот обвинител. Грухоњиќ бил жртва на различни видови вербални закани, навреди и притисоци повеќе од десетина пати. Неодамна за време на вонредната состојба во 2020 година во изјава за „SafeJournalists”  рече дека она што најмногу го погодило не е само пораката, туку и начинот на кој тоа било направено.  „Пораката за селење е многу јасна и загрижува фактот што оние што го направија ова дојдоа пред мојот праг. Неонацистите се лабави и властите не прават ништо за да ги спречат. Но, пораката на граѓаните, колегите и пријателите од Србија и регионот кои ме поддржаа во овој момент е исто така јасна и утешна “- рече Грухоњиќ, осврнувајќи се на фактот дека група граѓани ги отстраниле навредливите пораки следниот ден. Грухоњиќ додаде дека се надева дека властите ќе го решат овој случај .„  ...

SafeJournalists: Србија – Влезот од домот на новинар исцртан со неонацистички симболи и говор на омраза

SafeJournalists: Нови докази за притисоците кон „Ora News“ во Албанија

Неколку недели откако вооружената полиција влезе во просториите на медиумот „Ora News“ во Албанија, а имотот ...

SafeJournalists: Нови докази за притисоците кон „Ora News“ во Албанија

SafeJournalists: Пет инциденти против новинарите во Србија

За период од една недела, Србија регистрираше пет инциденти во кои беа вклучени шестмина новинари. Меѓу ...

SafeJournalists: Пет инциденти против новинарите во Србија

„SafeJournalists“: Ги поддржуваме колегите од Белорусија

Мрежата „SafeJournalists“ испраќа најсилна поддршка за Белоруските новинари и се приклучува на повиците на Европската федерација ...

„SafeJournalists“: Ги поддржуваме колегите од Белорусија

SafeJournalists: Ги осудуваме смртните закани и сексистичките навреди кон новинарката Тања Милевска

Тања Милевска, новинарка и дописник во МИА (Медиумската информативна агенција), доби смртни закани и сексистички навреди ...

SafeJournalists: Ги осудуваме смртните закани и сексистичките навреди кон новинарката Тања Милевска

SafeJournalists: Српската полиција треба да ја гарантира безбедноста на медиумските работници на протестите

Двајца сниматели биле физички нападнати од демонстрантите, еден новинар бил удрен со полициска палка и полицијата ...

SafeJournalists: Српската полиција треба да ја гарантира безбедноста на медиумските работници на протестите

SafeJournalists: Први чекори кон вистината за убиството на Ќурвија

На 11 април, 1999 година, Славко Ќурвија, сопственик на дневниoт весник „Дневни Телеграф“ и неделникот „Европјанин“ ...

SafeJournalists: Први чекори кон вистината за убиството на Ќурвија

SafeJournalists: Новинарот Саша Микиќ бил претепан на денот на изборите во Србија

Новинарот Саша Микиќ бил претепан откако го напуштил локалното избирачко место за кое сакал да изветува ...

SafeJournalists: Новинарот Саша Микиќ бил претепан на денот на изборите во Србија
Elvis Hila, photo: exit.al

SafeJournalists: Албанскиот новинар Елвис Хила приведен од страна на полицијата

Локалната полиција во Албанија го привела новинарот Елвис Хила од Report.TV News Channel, додека тој известувал ...

SafeJournalists: Албанскиот новинар Елвис Хила приведен од страна на полицијата

SafeJournalists: Обид за опожарување на возилото на косовскиот новинар Кајтази

Шкумбин Кајтази, новинар од порталот Reporteri.net објави дека непознато лице се обидело да го запали неговиот ...

SafeJournalists: Обид за опожарување на возилото на косовскиот новинар Кајтази

SafeJournalists : Српската новинарка Бојана Павловиќ малтретирана пред очите на полицијата

Бојана Павловиќ, новинарка од истражувачкиот портал КРИК, била запрена од полицијата, откако објавила фотографија од Данило ...

SafeJournalists : Српската новинарка Бојана Павловиќ малтретирана пред очите на полицијата

Регионална платформа: Новинарот Глухиќ од БиХ физички нападнат од политичарот Спахиќ

Синан Глухиќ, новинар на локалниот медиум РТВ Зеница беше физички нападнат од Сулејман Спахиќ, член на ...

Регионална платформа: Новинарот Глухиќ од БиХ физички нападнат од политичарот Спахиќ

Регионална платформа: Смртни закани кон новинарот на N1 во БиХ – Никола Вучиќ

Никола Вучиќ, новинар на N1 во БиХ, доби смртни закани преку социјалните мрежи. Имено, откако тој ...

Регионална платформа: Смртни закани кон новинарот на N1 во БиХ – Никола Вучиќ

Регионална платформа: Закани кон новинарската екипа на ТВ Клан додека снимале мигранти во Северна Македонија

Новинарот на ТВ Клан Фуркан Салиу и снимателот Ибрахим Мамути добиле закани од човек кој им ...

Регионална платформа: Закани кон новинарската екипа на ТВ Клан додека снимале мигранти во Северна Македонија

Србија: Смртни закани до двајца новинари

Истражувачкиот новинар Слободан Георгиев и критичкиот и хумористичен телевизиски водител Иван Ивановиќ добија смртни закани од ...

Србија: Смртни закани до двајца новинари

Црна Гора: Новинар е уапсен и испрскан со пепер спреј

За време на протестот кој прерасна во насилство, дописникот на Вечерње новости, Велиша Кадиќ беше уапсен ...

Црна Гора: Новинар е уапсен и испрскан со пепер спреј

Северна Македонија: Тројца новинари беа цел на онлајн закани

Откако новинарот на ТВ24, Мишко Иванов објави во јавноста за заканите што ги добил на Фејсбук, ...

Северна Македонија: Тројца новинари беа цел на онлајн закани

Слободата на медиумите ја рефлектира слободата на општеството

При одбележувањето на 3 мај, Меѓународниот ден на слободата на медиумите, ги потсетуваме граѓаните од нашиот ...

Слободата на медиумите ја рефлектира слободата на општеството

Регионална платформа: Стоп за притисоците врз медиумите во БиХ

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Стоп за притисоците врз медиумите во БиХ

Регионална платформа: Полицијата мора да го почитува законот

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Полицијата мора да го почитува законот

Регионалната платформа: Faktor.ba под закани и притисоци за отстранување на објавен текст на нивниот портал

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите која претставува ...

Регионалната платформа: Faktor.ba под закани и притисоци за отстранување на објавен текст на нивниот портал

Регионална платформа: Во неделата беа нападнати двајца новинари во Хрватска

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите која ...

Регионална платформа: Во неделата беа нападнати двајца новинари во Хрватска

Регионална платформа: Зошто беше приведена новинарката Лазаревиќ?

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите која претставува ...

Регионална платформа: Зошто беше приведена новинарката Лазаревиќ?

Регионална платформа: Службените претставници на Србија да се воздржат од таргетирање на медиумите

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите која ...

Регионална платформа: Службените претставници на Србија да се воздржат од таргетирање на медиумите

РЕГИОНАЛНА ПЛАТФОРМА: ОТПУШТАЊАТА ВО ВЕСНИКОТ ЗЕРИ ВО КОСОВО СЕ НЕПРИФАТЛИВИ

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите која ...

РЕГИОНАЛНА ПЛАТФОРМА: ОТПУШТАЊАТА ВО ВЕСНИКОТ ЗЕРИ ВО КОСОВО СЕ НЕПРИФАТЛИВИ

Регионална платформа: Владата на Србија мора да ги поддржува професионалните новинари, а не да ги ограничува

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Владата на Србија мора да ги поддржува професионалните новинари, а не да ги ограничува

Регионална платформа: Вонредната состојба не смее да се користи за ограничување на слободата на медиумите

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Вонредната состојба не смее да се користи за ограничување на слободата на медиумите

Регионалната платформа остро го осудува физичкиот напад врз новинарската екипа на весникот Блиц

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионалната платформа остро го осудува физичкиот напад врз новинарската екипа на весникот Блиц

Регионалната платформа остро ја осудува заканата на бизнисменот Љатиф Криезиу кон Беким Кабаши

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионалната платформа остро ја осудува заканата на бизнисменот Љатиф Криезиу кон Беким Кабаши

Регионална платформа: Политичарите да престанат да ги етикетираат новинарите како „непријатели“ и „предавници“

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиуми и безбедност на новинарите, која ...

Регионална платформа: Политичарите да престанат да ги етикетираат новинарите како „непријатели“ и „предавници“

Регионална платформа: Осуда на вербалните закани кон редакцијата на Капитал.ба

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиуми и безбедност на новинарите која ...

Регионална платформа: Осуда на вербалните закани кон редакцијата на Капитал.ба

Регионална платформа: Итно да се истражат двата случаи на провала во канцелариите на Здружението на новинарите на Косово

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Итно да се истражат двата случаи на провала во канцелариите на Здружението на новинарите на Косово

Регионална платформа: Итно да се истражат сајбер нападите врз порталот N1 и агенцијата Патрија

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Итно да се истражат сајбер нападите врз порталот N1 и агенцијата Патрија

Регионална платформа ги осудува заканите кон новинарката на ТВ21

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедност на новинарите која ...

Регионална платформа ги осудува заканите кон новинарката на ТВ21

Регионалната платформа остро го осудува нападот врз новинарката Андреа Топиќ

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионалната платформа остро го осудува нападот врз новинарката Андреа Топиќ

Регионална платформа: Ги осудуваме заканите и навредите врз жените новинарки во Северна Македонија

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Ги осудуваме заканите и навредите врз жените новинарки во Северна Македонија

Регионална платформа: Да престанат нападите врз новинарите

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Да престанат нападите врз новинарите

Регионална платформа: Веднаш да се ослободи притворената новинарка

Подгорица, 06.01.2019 – Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на ...

Регионална платформа: Веднаш да се ослободи притворената новинарка

Регионална платформа: Ги осудуваме заканите кон истражувачките новинари во С. Македонија

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Ги осудуваме заканите кон истражувачките новинари во С. Македонија

Регионална платформа: Заканите кон новинарите претставуваат сериозно кривично дело

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Заканите кон новинарите претставуваат сериозно кривично дело

Регионална платформа: Напади врз новинари и нивно ставање на црни листи се неприфатливи

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Напади врз новинари и нивно ставање на црни листи се неприфатливи

Регионална платформа: Косовската полицијата треба веднаш да го истражи вандализмот во канцелариите на Здружението на новинарите на Косово

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Косовската полицијата треба веднаш да го истражи вандализмот во канцелариите на Здружението на новинарите на Косово

Регионална платформа: Канцеларијата на државниот обвинител на Црна Гора да го испита однесувањето на еден од обвинителите

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Регионална платформа: Канцеларијата на државниот обвинител на Црна Гора да го испита однесувањето на еден од обвинителите

РЕГИОНАЛНА ПЛАТФОРМА: Стоп за кампањата против N1 телевизија во Србија

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување во слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

РЕГИОНАЛНА ПЛАТФОРМА: Стоп за кампањата против N1 телевизија во Србија

ДА СОПРАТ ЗАКАНИТЕ КОН ДРАГАН ЈАЊИЌ

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување за слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

ДА СОПРАТ ЗАКАНИТЕ КОН ДРАГАН ЈАЊИЌ

Осуда на последните закани кон медиумите и новинарите во Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина

Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување за слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Осуда на последните закани кон медиумите и новинарите во Србија, Хрватска и Босна и Херцеговина

Осуда за незаконското притворање на новинари во Скопје

СКОПЈЕ, 03.11.2017 – Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување за слободата на медиумите и безбедноста ...

Осуда за незаконското притворање на новинари во Скопје

Крај за неказнивоста: 380 напади врз новинари од 2014 година до денес

Регионалната Платформа за застапување на слободата на медиумите и новинарската безбедност, која претставува повеќе од 7,800 ...

Крај за неказнивоста: 380 напади врз новинари од 2014 година до денес

ДА РЕАГИРААТ ХРВАТСКИТЕ ВЛАСТИ: ОВАА ГОДИНА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 11 НАПАДИ ВРЗ НОВИНАРИТЕ

БЕЛГРАД, 31.10.2017. –  Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и новинарската ...

ДА РЕАГИРААТ ХРВАТСКИТЕ ВЛАСТИ: ОВАА ГОДИНА СЕ РЕГИСТРИРАНИ 11 НАПАДИ ВРЗ НОВИНАРИТЕ

Втор физички напад врз новинари на порталот Insajderi.com

СКОПЈЕ, 17.10.2017 – Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и новинарската ...

Втор физички напад врз новинари на порталот Insajderi.com

Напади на новинари од страна на полицијата се неприфатливи

СПЛИТ, 13.10.2017. – Регионалната платформа на Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста ...

Напади на новинари од страна на полицијата се неприфатливи

Новинарските здруженија од регионот бараат брз одговор од српските власти за случајот со весникот Врањске новине

Регионалната платформа за Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста на новинарите, која ...

Новинарските здруженија од регионот бараат брз одговор од српските власти за случајот со весникот Врањске новине

Јавно палење на хрватскиот неделник Новости: да се казнат сторителите

СКОПЈЕ, 14.09.2017 – Регионалната платформа за Западен Балкан за застапување на слободата на медиумите и безбедноста ...

Јавно палење на хрватскиот неделник Новости: да се казнат сторителите

Нападот врз Олури и неговата свршеница мора да биде приоритет за институциите во Косово

Здруженијата на новинарите од регионот остро го осудуваат нападот врз новинарот Олури и неговата свршеница. Парим ...

Нападот врз Олури и неговата свршеница мора да биде приоритет за институциите во Косово

Реформата во МРТ мора да биде поддржана со многу повеќе пари

СКОПЈЕ 11.08.2017 – Две клучни работи се важни за да се објасни барањето за поголемо финансирање ...

Реформата во МРТ мора да биде поддржана со многу повеќе пари

Објава на повикот за предлози за “Заштита на слободата на медиумите и слободата на изразување во Западен Балкан”

Граѓанските организации од Босна и Херцеговина, Република Македонија, Косово, Црна Гора и Србија кои се фокусирaни ...

Објава на повикот за предлози за “Заштита на слободата на медиумите и слободата на изразување во Западен Балкан”

Најава за Програмата за мали грантови: “Заштита на слободата на медиумите и слободата на изразување во Западен Балкан”

СКОПЈЕ 13.07.2017 – Граѓанските организации кои се насочени кон заштита и промоција на човековите права, на ...

Најава за Програмата за мали грантови: “Заштита на слободата на медиумите и слободата на изразување во Западен Балкан”

ЗНМ и ССНМ побараа од премиерот Заев итни медиумски реформи

СКОПЈЕ 19.06.2017 – Претставници на Здружението на новинари на Македонија и на Самостојниот синдикат на новинари ...

ЗНМ и ССНМ побараа од премиерот Заев итни медиумски реформи

ЗНМ ги осудува нападите и заканите кон новинарите на 24 Вести и Порталб

СКОПЈЕ 12.06.2017 – Здружението на новинарите на Македонија остро ги осудува најновите напади и закани против ...

ЗНМ ги осудува нападите и заканите кон новинарите на 24 Вести и Порталб

Новата власт да не се брза со укинување на радиодифузната такса

Скопје 31.05.2017 Претседателот на Здружението на новинари на Македонија Насер Селмани во вторникот се сретна со ...

Новата власт да не се брза со укинување на радиодифузната такса