Sulm në drejtim të gazetarit gjatë tubimit “patriotik” në Bjello Polje

Gazetari i Televizionit Vijesti, Sead Sadikoviq u sulmua me 20 mars 2021 rreth orës 20:00 në ...

Sulm në drejtim të gazetarit gjatë tubimit “patriotik” në Bjello Polje

Fushatë denigruese në drejtim të gazetarëve hulumtues të KRIK-ut

Beograd, 22.03.2021 – Rrjeti për Raportim të Krimit dhe Korrupsionit – KRIK, përbëhet nga një grup ...

Fushatë denigruese në drejtim të gazetarëve hulumtues të KRIK-ut

Persona të maskuar ia thyejnë dhëmbët gazetarit nga Prishtina

Rrjeti SafeJournalists fuqishëm dënon sulmin fizik në drejtim të gazetarit Visar Duriqi në Prishtinë. Në mesnatën ...

Persona të maskuar ia thyejnë dhëmbët gazetarit nga Prishtina

SafeJournalists: Gazetari i RTRS-së sulmohet verbalisht nga politikani serb, Shesheli

Rrjeti SafeJournalists dënon ashpër sulmin e politikanit serb, Vojsllav Sheshel në drejtim të gazetarit të Radio ...

SafeJournalists: Gazetari i RTRS-së sulmohet verbalisht nga politikani serb, Shesheli

SafeJournalists: Vojislav Milovancevic pranoi kërcënime me vdekje pasi artikulli i tij i referohej një rasti të përdhunimit në Fakultetin Teologjik Ortodoks

Vojislav Milovancevic, gazetar në portalin serb të lajmeve nova.rs, mori mesazhe fyese dhe kërcënuese, disa prej ...

SafeJournalists: Vojislav Milovancevic pranoi kërcënime me vdekje pasi artikulli i tij i referohej një rasti të përdhunimit në Fakultetin Teologjik Ortodoks

SafeJournalists: Zinaida Djelilovic kërcënohet nga zyrtari i lartë për të drejtat e njeriut në Bosnje e Hercegovinë

Zinaida Djelilovic është kërcënuar nga Adnan Cakalovic, zyrtar i lartë në Departamentin për Refugjatë dhe persona ...

SafeJournalists: Zinaida Djelilovic kërcënohet nga zyrtari i lartë për të drejtat e njeriut në Bosnje e Hercegovinë

SafeJournalists: Portali Juzne Vesti pranon kërcënime të tmerrshme me vdekje

Portali Juzne Vesti ka pranuar kërcënime të tmerrshme me vdekje drejtuar stafit dhe fëmijëve të tyre. ...

SafeJournalists: Portali Juzne Vesti pranon kërcënime të tmerrshme me vdekje

SafeJournalists: Sulmohet në pikë të ditës gazetari kosovar Valon Syla

Valon Syla u sulmua nga një burrë i cili i thotë që të mos shfaqet më ...

SafeJournalists: Sulmohet në pikë të ditës gazetari kosovar Valon Syla

SafeJournalists: Kërcënime me vdekje në drejtim të gazetarëve të gazetës Nezavisne në Bosnje e Hercegovinë 

Kryeredaktorja e gazetws Nezavisne, Sandra Gojković-Arbutina, pas pranimit të kërcënimeve me vdekje është e shqetësuar se ...

SafeJournalists: Kërcënime me vdekje në drejtim të gazetarëve të gazetës Nezavisne në Bosnje e Hercegovinë 

Fushata e EFJ-së: Gazetarët janë #PunonjësEsencial

Përgjatë pandemisë gazetarët kanë luajtur një rol krucial. Në ndërkohë që shumica nga ne jemi detyruar ...

Fushata e EFJ-së: Gazetarët janë #PunonjësEsencial

SafeJournalists: Të papranueshme ndalimet dhe abuzimet me të drejtat e njeriut ndaj gazetarëve në Shqipëri

Dy gazetarë u ndaluan nga policia gjersa raportonin për protestat në rrugë që u shkaktuan nga ...

SafeJournalists: Të papranueshme ndalimet dhe abuzimet me të drejtat e njeriut ndaj gazetarëve në Shqipëri

SafeJournalists shpreh shqetësim për presionet e vazhdueshme ndaj medieve në Shqipëri

Javët e fundit në Shqipëri ka pasur disa raste që kërcënojnë pavarësinë e punës së gazetarëve ...

SafeJournalists shpreh shqetësim për presionet e vazhdueshme ndaj medieve në Shqipëri

SafeJournalists: Gazetarja kroate linçohet nga ish themeluesi i njësisë paramilitare dhe mediet serbe

Anja Kozul, gazetare e së përjavshmes në gjuhën kroate dhe serbe “Novosti”, botuar nga Këshilli Kombëtar ...

SafeJournalists: Gazetarja kroate linçohet nga ish themeluesi i njësisë paramilitare dhe mediet serbe

SafeJournalists: Dy burra kërcënuan me vdekje gazetarët në Kroaci

Të pakënaqur me shkrimet e Slobodna Dalmacija dhe portalit Zadarski.hr, dy burra të moshës së mesme ...

SafeJournalists: Dy burra kërcënuan me vdekje gazetarët në Kroaci

SafeJournalists: Kërcënime të reja në drejtim të gazetares serbe Tatalovic nga TV N1

Në incidentin e fundit në Serbi, gazetarja Zaklina Tatalovic nga TV N1 u shënjestrua përsëri. Kërcënime ...

SafeJournalists: Kërcënime të reja në drejtim të gazetares serbe Tatalovic nga TV N1

SafeJournalists: 2 Nëntori – Përkujtim dhe paralajmërim për shoqëritë e Ballkanit Perëndimor  

Derisa të gjitha vrasjet, sulmet fizike dhe kërcënimet me vdekje në drejtim të gazetarëve të zgjidhen ...

SafeJournalists: 2 Nëntori – Përkujtim dhe paralajmërim për shoqëritë e Ballkanit Perëndimor  

SafeJournalists: Shpërthim para shtëpisë së një gazetari shqiptar

Një sasi lëndë plasëse shpërtheu në derën e shtëpisë së gazetarit shqiptar, Eldion Ndreka, teksa prindërit, gruaja dhe ...

SafeJournalists: Shpërthim para shtëpisë së një gazetari shqiptar

SafeJournalists: Gazetari kosovar Shkumbin Kajtazi përsëri në shënjestër

Për herë të dytë brenda katër muajsh, Shkumbin Kajtazi bëhet shënjestër: kësaj radhe vetura e Kajtazit u qëllua me armë ...

SafeJournalists: Gazetari kosovar Shkumbin Kajtazi përsëri në shënjestër

SafeJournalists: Kërcënohet ekipi i televizionit kroat i N1 TV

Sulmi verbal në drejtim të ekipit të TV N1 dhe bashkëbiseduesit të tyre ndodhi pak para fillimit të transmetimit drejt-për-drejtë ndaj dhe u xhirua. Para kërcënimit verbal, kryesi i sulmit ka urdhëruar qenin e tij të  racës Doberman që të ulet dhe të presë të sulmoj, duke i frikësuar edhe më shumë ekipin televiziv.  Më 14 tetor, në ndërkohe që po përgatiteshin për transmetim direkt nga ...

SafeJournalists: Kërcënohet ekipi i televizionit kroat i N1 TV

SafeJournalists: Gazetarët e Gazetës Express u kërcënuan me jetë

I pakënaqur me shkrimin e Gazetës Express, Naser Gashi, hyri me forcë në redaksinë e portalit ...

SafeJournalists: Gazetarët e Gazetës Express u kërcënuan me jetë

SafeJournalists bën thirrje për proces gjithëpërfshirës për miratimin e projektligjit për mediat online në Shqipëri

Rrjeti SafeJournalists i bashkohet thirrjes së organizatave të shoqërisë civile që punojnë në fushën e medias ...

SafeJournalists bën thirrje për proces gjithëpërfshirës për miratimin e projektligjit për mediat online në Shqipëri
rtcg.me

SafeJournalists: Makina e RTCG-së së Malit të Zi qëllohet me gurë gjatë protestave

Gjatë festimeve të rezultateve zgjedhore në Podgoricë, një makinë e cila i përkiste RTCG-së u qëllua me një gurë dhe u dëmtua. Për fat të mirë askush nuk është lënduar.   Të dielën, më 31 Gusht, një turmë ...

SafeJournalists: Makina e RTCG-së së Malit të Zi qëllohet me gurë gjatë protestave

SafeJournalists: Zbulime të reja të presioneve ndaj Ora News në Shqipëri 

Disa javë pasi forca të armatosura të policisë hynë në mjediset e Ora News dhe asetet e pronarit Ylli Ndroqi u sekuestruan ...

SafeJournalists: Zbulime të reja të presioneve ndaj Ora News në Shqipëri 

SafeJournalists: Pesë incidente kundër gazetarëve në Serbi

Përgjatë një periudhe kohore prej një jave, Serbia ka regjistruar pesë incidente ku të përfshirë kanë ...

SafeJournalists: Pesë incidente kundër gazetarëve në Serbi

SafeJournalists: Ne qëndrojmë përkrah kolegëve tanë në Bjellorusi

Rrjeti SafeJournalists ngre zërin fuqishëm në përkrahje të kolegëve gazetarë në Bjellorusi dhe i bashkohet thirrjes ...

SafeJournalists: Ne qëndrojmë përkrah kolegëve tanë në Bjellorusi

SafeJournalists: Gazetarët dhe mediet në Serbi pranë një presioni të paparë

Formë e re presioni në gazetarët, mediet dhe Organizatat e Shoqërisë Civile, në Serbi. Disa nga ...

SafeJournalists: Gazetarët dhe mediet në Serbi pranë një presioni të paparë

SafeJournalists: Kërcënime me vdekje dhe ofendime seksiste drejtë gazetares maqedone Milevska

Tanja Milevska, gazetare dhe korrespodente për MIA, ka pranuar kërcënime me vdekje dhe ofendime seksiste në Twitter dhe në Facebook, shkaku i qëndrimeve të ...

SafeJournalists: Kërcënime me vdekje dhe ofendime seksiste drejtë gazetares maqedone Milevska

Rrjeti i SafeJournalists kërkon nga OSBE-ja, Komisioni Evropian dhe Këshilli i Evropës që urgjentisht të reagojnë lidhur me sulmet ndaj gazetarëve Serb

Rrjeti i SafeJournalists i ka dërguar letër Komisionerit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi, z. Olivér Várhelyi, ...

Rrjeti i SafeJournalists kërkon nga OSBE-ja, Komisioni Evropian dhe Këshilli i Evropës që urgjentisht të reagojnë lidhur me sulmet ndaj gazetarëve Serb

SafeJournalists: Policia e Serbisë t’iu sigurojë mbrojtje punonjësve medial në protesta

Dy kameramanë janë sulmuar fizikisht nga protestuesit, një gazetare është qëlluar me shufër dhe policia nuk ...

SafeJournalists: Policia e Serbisë t’iu sigurojë mbrojtje punonjësve medial në protesta

SafeJournalists: Hapat e parë drejtë të vërtetës për vrasjen e Curuvijas

Më 11 prill 1999, pronari i të përditshmes “Dnevni Telegraf” dhe gazetës javore “Evropljanin”, Slavko Curuvija ...

SafeJournalists: Hapat e parë drejtë të vërtetës për vrasjen e Curuvijas

SafeJournalists: Gazetari serb rrihet në ditën e zgjedhjeve

Gazetari Sasa Mikic u rrah pasi u largua nga vendvotimi lokal për të cilin dëshironte të ...

SafeJournalists: Gazetari serb rrihet në ditën e zgjedhjeve
Elvis Hila, photo: exit.al

SafeJournalists: Arrestohet nga policia gazetari shqiptar, Elvis Hila

Policia lokale ka arrestuar gazetarin Elvis Hila të “Report.TV News Channel”, përderisa ai ishte duke raportuar ...

SafeJournalists: Arrestohet nga policia gazetari shqiptar, Elvis Hila

SafeJournalists: Tentohet t’i digjet vetura gazetarit Shkumbin Kajtazi

Gazetari i portalit Reporteri.net, Shkumbin Kajtazi,ka raportuar se një person i panjohur ka tentuar t’i vinte ...

SafeJournalists: Tentohet t’i digjet vetura gazetarit Shkumbin Kajtazi

SafeJournalists: Gazetarja serbe, Bojana Pavloviq pengohet në prani të policisë

Bojana Pavloviq, gazetare në portalin investigativ KRIK, është ndaluar nga policia pasi i kishte bërë fotografi Danilo Vuçiq, djalit të presidentit ...

SafeJournalists: Gazetarja serbe, Bojana Pavloviq pengohet në prani të policisë

SafeJournalists: Gazetari Gluhic është sulmuar fizikisht nga politikani Spahic, në Bosnje e Hercegovinë

Gazetari Sinan Gluhic, i medias lokale publike RTV Zenica është sulmuar fizikisht nga Sulejman Spahic, i cili është anëtar i partisë A-SDA. ...

SafeJournalists: Gazetari Gluhic është sulmuar fizikisht nga politikani Spahic, në Bosnje e Hercegovinë

SafeJournalists: Kërcënohet me vdekje gazetari Vuçiq i televizionit N1 në Bosnje e Hercegovinë

Gazetari Nikola Vuçiq, i televizionit N1 në Bosnje e Hercegovinë, ka marrë kërcënime me vdekje pasi ...

SafeJournalists: Kërcënohet me vdekje gazetari Vuçiq i televizionit N1 në Bosnje e Hercegovinë
globarl2p.org

Bosnjë: Policia duhet të reagojë me shpejtësi kur gazetarët kërcënohen

Vanja Stokic, kryeredaktore e portalit E-trafika ka pranuar një mesazh në rrjetin e saj social personal ...

Bosnjë: Policia duhet të reagojë me shpejtësi kur gazetarët kërcënohen

Serbi: Kërcënime me vdekje ndaj dy gazetarëve

Gazetari investigativ Slobodan Georgiev dhe Ivan Ianovic – moderatori i një emisioni kritikues humoristik, kanë pranuar ...

Serbi: Kërcënime me vdekje ndaj dy gazetarëve

Mal i Zi: Gazetari arrestohet dhe spërkatet në fytyrë me sperkatës lotsjellës

Në mes të protestës e cila eskaloi në dhunë, korrespodenti i Vecernje Novosti – Velisa Kadic ...

Mal i Zi: Gazetari arrestohet dhe spërkatet në fytyrë me sperkatës lotsjellës

Maqedoni e Veriut: Tre gazetarë kërcënohen në rrjete sociale

Kur gazetari Mishko Ivanov nga TV24 doli publikisht për t’i denoncuar kërcënimet të cilat i kishte ...

Maqedoni e Veriut: Tre gazetarë kërcënohen në rrjete sociale

Liria e medias reflekton lirinë e shoqërisë

Derisa po afrohet shënimi i një tjetër 3 Maji, Ditës Botërore të Lirisë së Shtypit, u ...

Liria e medias reflekton lirinë e shoqërisë

Platforma Rajonale: Ndaloni presionet ndaj medieve në Bosnjë e Hercegovinë

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Avokimin e Lirisë së Medias dhe Sigurisë së Gazetarëve – ...

Platforma Rajonale: Ndaloni presionet ndaj medieve në Bosnjë e Hercegovinë

Platforma Rajonale: Faktor.ba nën kcërnime dhe presion për të larguar përmbajtjen gazetareske

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Avokimin e Lirisë së Medias dhe Sigurisë së Gazetarëve – ...

Platforma Rajonale: Faktor.ba nën kcërnime dhe presion për të larguar përmbajtjen gazetareske

Platforma Rajonale: Dy gazetare sulmohen gjatë Meshës për të Dielën e Pashkëve

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Avokimin e Lirisë së Medias dhe Sigurisë së Gazetarëve – ...

Platforma Rajonale: Dy gazetare sulmohen gjatë Meshës për të Dielën e Pashkëve

PLATFORMA RAJONALE: PSE U ARRESTUA LLAZAREVIQ?

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Medias dhe Sigurinë e Gazetarëve e ...

PLATFORMA RAJONALE: PSE U ARRESTUA LLAZAREVIQ?

PLATFORMA RAJONALE: Zyrtarët e Serbisë të përmbahen nga sulmet ndaj mediave

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Medias dhe Sigurinë e Gazetarëve e ...

PLATFORMA RAJONALE: Zyrtarët e Serbisë të përmbahen nga sulmet ndaj mediave

PLATFORMA RAJONALE: Të papranueshme largimet e punonjësve nga Gazeta Zëri në Kosovë

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Medias dhe Sigurinë e Gazetarëve e ...

PLATFORMA RAJONALE: Të papranueshme largimet e punonjësve nga Gazeta Zëri në Kosovë

PLATFORMA RAJONALE: Qeveria e Serbisë duhet t’i mbështesë gazetarët profesionistë, jo t’i kufizojë ata

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Medias dhe Sigurinë e Gazetarëve e ...

PLATFORMA RAJONALE: Qeveria e Serbisë duhet t’i mbështesë gazetarët profesionistë, jo t’i kufizojë ata

Platforma Rajonale e dënon ashpër sulmin fizik ndaj ekipit të ‘Gazetës Blic’

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Medias dhe Sigurinë e Gazetarëve, e ...

Platforma Rajonale e dënon ashpër sulmin fizik ndaj ekipit të ‘Gazetës Blic’

Platforma Rajonale dënon ashpër kërcënimin e biznesmenit Latif Kryeziu ndaj Bekim Kabashit

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Medias dhe Sigurisë së Gazetarëve, e ...

Platforma Rajonale dënon ashpër kërcënimin e biznesmenit Latif Kryeziu ndaj Bekim Kabashit

Platforma rajonale: Politikanët duhet të ndalojnë etiketimin e gazetarëve si “armiq” dhe “tradhtarë”

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Medias dhe Sigurisë së Gazetarëve, e ...

Platforma rajonale: Politikanët duhet të ndalojnë etiketimin e gazetarëve si “armiq” dhe “tradhtarë”

Platforma rajonale: Të dënohen kërcënimet verbale ndaj redaksisë së Capital.ba

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Mediave dhe Sigurinë e Gazetarëve e ...

Platforma rajonale: Të dënohen kërcënimet verbale ndaj redaksisë së Capital.ba

Platforma Rajonale: Të hetohen urgjentisht dy rastet e thyerjeve të zyrave të AGK-së

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Medias dhe Sigurisë së Gazetarëve e ...

Platforma Rajonale: Të hetohen urgjentisht dy rastet e thyerjeve të zyrave të AGK-së

Platforma Rajonale: Të hetohen urgjentisht sulmet në internet ndaj agjencisë Patria dhe portalit N1

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Medias dhe Sigurisë së Gazetarëve, e ...

Platforma Rajonale: Të hetohen urgjentisht sulmet në internet ndaj agjencisë Patria dhe portalit N1

Platforma Rajonale dënon sulmin ndaj gazetarës së TV 21

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Avokimin e Lirisë së Medias dhe Sigurisë së Gazetarëve, e ...

Platforma Rajonale dënon sulmin ndaj gazetarës së TV 21

Platforma Rajonale e dënon fuqishëm sulmin ndaj gazetares Andrea Topic

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Medias dhe Sigurisë së Gazetarëve, e ...

Platforma Rajonale e dënon fuqishëm sulmin ndaj gazetares Andrea Topic

Platforma Rajonale: Ndaloni sulmet ndaj gazetarëve

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Medias dhe Sigurisë së Gazetarëve, e cila ...

Platforma Rajonale: Ndaloni sulmet ndaj gazetarëve

Platforma rajonale: Ne dënojmë kërcënimet dhe fyerjet ndaj grave gazetareve në Maqedoninë Veriore

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Mbrojtjen e Lirisë së Medias dhe Sigurisë së Gazetarëve, e ...

Platforma rajonale: Ne dënojmë kërcënimet dhe fyerjet ndaj grave gazetareve në Maqedoninë Veriore

Platforma Rajonale: Lironi menjëherë gazetaren e arrestuar

PODGORICË, 01/06/2020 – Platforma Rajonale për Avokimin e Lirisë së Medias dhe Mbrojtjen e Gazetarëve në ...

Platforma Rajonale: Lironi menjëherë gazetaren e arrestuar

Platforma Rajonale: Policia e Kosovës duhet menjëherë të hetoj vandalizmin ndaj zyrave të AGK-së

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Avokimin e Lirisë së Mediave dhe Sigurinë e Gazetarëve,  e ...

Platforma Rajonale: Policia e Kosovës duhet menjëherë të hetoj vandalizmin ndaj zyrave të AGK-së

Platforma rajonale: Mosndëshkimi çon në vetë-censurim, kufizon hapësirën për media të lirë dhe e bënë profesionin jo tërheqës për të rinjtë

Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Avokimin e Lirisë së Mediave dhe Sigurisë së Gazetarëve, e ...

Platforma rajonale: Mosndëshkimi çon në vetë-censurim, kufizon hapësirën për media të lirë dhe e bënë profesionin jo tërheqës për të rinjtë

Platforma rajonale: Autoritetet e Kosovës duhet të hetojnë sulmin ndaj ekipit televiziv Prva

PRISHTINË, 30.05.2019. – Platforma Rajonale e Ballkanit Perëndimor për Advokimin e Lirisë së Medias dhe Sigurisë ...

Platforma rajonale: Autoritetet e Kosovës duhet të hetojnë sulmin ndaj ekipit televiziv Prva

Platforma rajonale: Serbia duhet të veprojë dhe të mbrojë gazetarët e N1

Platforma rajonale e Ballkanit Perëndimor për avokimin e lirisë së medias dhe sigurisë së gazetarëve, që ...

Platforma rajonale: Serbia duhet të veprojë dhe të mbrojë gazetarët e N1

Konferenca rajonale “Liria e mediave dhe siguria e gazetarëve në Ballkanin Perëndimor” 07.12.2016

Numri i sulmeve ndaj gazetarëve është në rritje në vitet e fundit, ndërsa brengë e veçantë ...

Konferenca rajonale “Liria e mediave dhe siguria e gazetarëve në Ballkanin Perëndimor” 07.12.2016